Jak ručně barvit příze?

Jak ručně barvit příze?

Jak ručně barvit příze?

Máme pro vás tip na ruční barvení pletacích přízí. Je to inspirativní, zábavné a na konci se odměníte jedinečnou přízí podle své vlastní fantazie. Není to ani komplikované, ani příliš náročné a nebojte, neumažete si celou kuchyň nebo koupelnu :-)

 

Než začnete

Připravte si přízi na barvení. Pokud s barvením začínáte, je nejlepší pořídit si 100% vlněnou přízi (nebo ponožkovou variantu 75% vlny + 25% polyamidu). Nešetřete na kvalitě a kupte si čistou střižní vlnu, nikoli recyklované vlákno. Vyberte si barvu nebo kombinaci více barev, které chcete použít. Ujistěte se, že máte barvu vhodnou na živočišná vlákna. Vše ostatní najdete v běžné domácnosti, ale samozřejmě vřele doporučujeme zkontrolovat si to dříve, než se pustíte do práce.

 

Krok 1

Přízi v přadenu vložte do hrnce a nechte několik hodin máčet. Všechna vlákna musí dokonale nasáknout. Přečtěte si návod na své barvě, většinou se už do máčecí vody přidává ocet nebo kyselina citronová. Voda by měla sahat těsně nad přízi a musí být v pokojové teplotě. Přízi nikdy nevystavujte teplotnímu šoku.

Krok 2

Než se příze dostatečně nasákne, připravte si pracovní plochu a pomůcky. Pracovní plochu si překryjte potravinářskou folií, velmi si tak usnadníte úklid. Vyberte si barvy, které použijete. Pokud jste nedali ocet do máčecí vody, budete ho přidávat na začátku barvení. Kyselá složka umožní vláknu barvu dobře nasáknout a také ji v něm zafixuje. Dále si připravte velkou lžíci, kleště apod. na míchání horké příze a tenké pracovní rukavice.

Krok 3

Pokud pracujete s práškovou barvou, rozhodněte se, zda ji budete sypat přímo na přízi (nezapomeňte na špachtli nebo malou lžičku na odměření), nebo zda si ji nejprve rozmícháte. Barvy můžete rozmíchat v malé skleničce, ale mnohem lépe se pracuje s praktickými plastovými lahvičkami s dávkovací hubičkou. Pracujte stále na potravinářské folii, vždy se může stát, že se trocha barvy rozsype.

 

Lahvička na míchání barev
Barvy pro barvení příze

Krok 4

Zkontrolujte, zda je hladina vody v hrnci těsně nad přízí. Pomalu zahřívejte a aplikujte na přízi barvu podle svých představ. Pomozte barvě proniknout i k vláknům ve spodní části u dna hrnce, pracujte opatrně, přízi jemně nadzvedávejte, nemíchejte. Pokud nechcete melírovat, ale naopak obarvit všechna vlákna rovnoměrně, je lepší rozmíchat barvu v celé lázni a pak teprve vložit předem namočenou přízi. Jakmile voda dosáhne varu, udržujte teplotu těsně pod bodem varu po dobu 30 minut. Potom odstavte hrnec s přízí ze sporáku a nechte přirozeně zchladnout. Nezapomeňte na pravidlo, že přízi škodí teplotní šoky.

Krok 5

Opatrně vyjměte přízi z hrnce. Pokud pracujete s barvami Jacquard a postupovali jste správně, zbyde vám téměř čirá tekutina, pigment z barev se dokonale vstřebal do vlákna. Přízi pečlivě vymáchejte, nejprve ve vodě s pracím gelem vhodným pro vlnu, potom v čisté vodě. Nezapomeňte, že voda a příze musí mít stejnou teplotu, teplotní šok přízi zplstnatí. Z příze pak opatrně vymačkejte přebytečnou vodu, výborně k tomu poslouží starý ručník. Mechanické namáhání ždímáním nebo kroucením může opět způsobit zplstnatění. Pak už jen stačí nechat přízi volně doschnout na vodorovné podložce.

Krok 6

Gratulujeme, máte hotovo. Teď už jen stačí přízi smotat do klubíčka a pustit se do pletení nebo háčkování. A jak jsme bavili my se podívejte na nabarvené příze.

Nabarvená příze
Nabarvená příze